Eryaman Octave Müzik Yan Flüt Dersi

Ankara’da Etimesgut Eryaman’daki Octave müzik evimizde modern metodlar kapsamında Yan Flüt ve diğer enstürmanları kısaca müziği aşılama misyonuyla hizmet vermekteyiz. Müzik ile gelişen hayatlar, her zaman diğer hayatların bir adım önünde olmayı başarmıştır. Bu nedenle siz de müzik ile kendinizi geliştirme şansına sahip olmalısınız. Derslerde titiz bir şekilde eğitim verirken öğrencilerimize yan flütü ve müziği sevdirmeyi de önemsiyoruz. Biliyoruz ki severek yapılan şeyler insanı geliştirir. Bu gelişim sürecinizde size yol gösterici olmak, ilk adımınız için cesaret vermek, ilginiz için kaynak ve fırsat sağlamak ve sonucunda mutlu kılmak bizi de mutlu eder. Yan flüt derslerimiz her yaştan müziksevere açıktır.

Doğrusu Yan Flüt Dersi ;

Oturuş, Pozisyon, Parmak Egzersizleri, Koordinasyon ve notasyon ile derslerimiz yapılmaktadır.

Kursumuzda Klasik Batı Müziği eğitimi verilmektedir. Dileyen öğrencilerimizle repertuar çalışması yapmaktayız.

Ney derslerimiz haftada 1 gün 1 saat olacak şekilde verilmektedir. Dersler stüdyo ortamında tek kişilik özel çalışmalar ile yürütülmektedir.

Oturuş, Pozisyon, Parmak Egzersizleri, Koordinasyon ve notasyon ile derslerimiz yapılmaktadır.

Yan Flüt nedir? Kısaca Öğrenelim?

Yan flüt; baş, gövde ve kuyruk bölümlerinin bir araya gelmesiyle oluşan nefesli bir çidrakdır. Çalgının baş kısmında ağızlık denilen bir kısım bulunur ve üfleme kanalıyla ses elde edilir. Günümüzde yaygın solo bir çalgı olarak kullanılır. Soprano(ince) sesli bir çidrakdır. Kurumumuzda yan flüt kursu, nota eğitimiyle adım atar ve öğrencinin seviyesine göre şekillenir.

Yan Flüt nasıl ve Ne Kadar Sürede Öğrenirim?

Niçin Octave Müzik kursu?

Eryaman Müzik Kursu, müşteri memnuniyeti parolası ile hizmetlerini tüm hızıyla sürdürmeye devam ediyor. Müziğin toplumu ayakta tutmak için önemli etkenlerden biri olduğunun farkında olan ekibimiz, tüm hızıyla sizlere yardımcı olmaya devam etmektedir. Siz de Eryaman Müzik kursuna kayıt olarak, bu alanda kendinizi geliştirme şansına sahip olabilirsiniz. Müzik, hem bir tutku hem de bir iş olabilir sizin için. Eğer Müziği hayatınızın geçim kaynağı yapmak isterseniz, çok büyük emek vermeniz gerektiğini unutmamalısınız. İlk adım olarak Eryaman müzik kursu tercihinde bulunabilirsiniz…devamı

Ayrıca ; Ankara Eryaman Yan Flüt kursu, Ankara’nın en iyi yan flüt hocalarını bünyesinde bulunduruyor. Grup derslerinden ziyade bireysel özel derslerini daha doğru buluyor ve ısrarla öneriyoruz. Müzik evimizde ise bireysel ders vermeye özen gösteriyoruz enstürman derslerinin dershane anlayışı ile aktarılmasının doğru bulmuyoruz.

 

YAN FLÜTÜN TARİHÇESİ

Batı müziğinde maksimum kullanılan flüt eşeysel olan yan flütün Çin’de M.Ö. 900 yılından beri kullanıldığı bilinmektedir. Flüt, Avrupa’ya 12. Yüzyılda, öncelikle Almanca konuşulan bölgeler olmak üzere girmiş ve ilk önceleri çoğunlukla askerî bandolarda kullanılmıştır. “Alman flütü” isminin verilmesi bu zamana denk gelmektedir. Flüt daha sonrasında 16 ve 17. Yüzyılda oda müziğinde kullanılan bir enstrüman haline dönüşmeye adım atmıştır. Bu ilk flütler, 6 parmak deliğinden ibaret tek parçadan oluşmaktaydı. Ancak 1600’lerde flüt, birbirine bağlı 3 parçadan ibaret olarak tekrar tasarlanmıştır. Aşamalı olarak flüte daha fazla tuş eklenmiş ve orkestra parçalarında yerini almaya başlamıştır. 1800’lü yıllarda 4 tuşlu flüt en çok kullanılan türü olmakla birlikte, 8 tuşlusu da geliştirilmiştir.

 

Ünlü Alman flütçü Tehobald Boehm, sanatının zirvesine ulaştığı yıllarda, kullanılan yan flütlerin ihtiyaca cevap vermekte yetersiz kaldığını görmüştür. Çağ, müzik edebiyatının olağanüstü gelişme gösterdiği bir çağdır. Bestecilerin ifade gücü, çidrakların teknik gelişmişlikleriyle sınırlı da olsa bu sınır zorlanmaktadır. Besteciler sınır tanımazken, çidraklar yetersiz kalmaktadır.

 

Bu düşünceden yola çıkan Boehm, 1832 yılında akustik (ses fiziği) bilgisi ile sanatındaki becerisini birleştirerek, bugünkü çağıl flütü geliştirmiştir. Yan flüt, bundan dolayı “Boehm flüt” adıyla da bilinmektedir.

 

Yan flüt, orkestraların ve bandoların önemli bir melodi çalgısıdır. İlk zamanlarda abanoz ağacından yapılırdı. Günümüzde ağaç flütler hâlâ kullanılıyor olmasına karşın çok yaygın değildir. Bakır alaşımlı, gümüş, krom ve nikel gibi paslanmaz madenlerle kaplanmış parlak metallerden yapılanlar en çok kullanılanlarıdır. En değerlileri de gümüş ve altından yapılanlarıdır. Yan flütün iç çapı 1,9 cm, uzunluğu 67 cm’dir. Üç ana parçadan oluşmaktadır. Baştaraf hafif konik, orta ve uç kısmındaki parçalar silindirik boru şeklindedir. Üzerindeki (“perde” diye adlandırılan) deliklerin birbirine uzaklıkları ve çapları farklı ölçülerdedir.

 

Boyu ortalama 30 cm olan yan flütün bir küçüğüne pikolo denir. Pikolo, yan flütün hemen hemen kopyası gibidir. Pikolonun boyuna yakın bir benzeri ise fifredir. Fifre, ağaçtan yapılmıştır, üzerindeki mekanizma daha basittir. Her ikisi de yan flüte bakılırsa bir oktav tiz ses verirler. Üçü de üfleme tekniği bakımından birbirine benzeyen çidraklardır. Son yıllarda yan flütün alto ve bas çeşitleri de üretilmiştir fakat yaygın olarak kullanılmamaktadır.

 

Bazı çidraklar sol anahtarına göre ikinci aralığa yazılan “la” notasını, başka bir ses gibi kabul eder. Örneğin klarnetlerden bir tanesi, portenin altındaki birinci çizgiye yazılan “do” sesini “si bemol” olarak verir. O yüzden bu klarnete “si bemol klarnet” denilmiştir. Bu tip çalgılar “transpoze çidraklar” olarak adlandırılırlar. Yan flüt, sol anahtarını kullanır. Transpoze çalgı olmadığı için notaların yerlerini değiştirmeden okur.

 

En kalınca sesi portenin altına çizilen birinci ilave çizgideki “do”dur. Bu yüzden “do flüt” olarak da bilinir. Fazla kullanılmamakla birlikte do sesinin altına inen flütler de vardır. En ince sesi ise portenin üstüne çizilen, beşinci ilave çizgiden sonraki “do”dur. İnceye doğru bu sınır birkaç ses daha zorlansa da bu seslerin kullanımı çok yaygın değildir. çoğu zaman ses sınırı üç oktav diye tanıtılır.

 

Nefesli çidrakların birçoğunda (klarnet, obua, zurna benzer biçimde) ses çıkarmaya yarayan bir düzenek (dil) vardır. Yan flüt, pikolo, fifre ve ney’de doğrudan ses çıkarmayı sağlayan bir düzenek olmadığı için “dilsiz nefesli çalgılar” grubunda sayılırlar.

 

Nefesli çidraklar için bir başka gruplama da, üretiminde kullanılan maddeye göre yapılır. “Bakır nefesliler” ve “ağaç nefesliler” şeklindeki bu gruplamaya gore yan flüt her ne kadar metalden yapılmış olsa da “ağaç nefesliler” grubunda yer alır.

 

Yan flüt; parlak sesi ve kıvrak hareketleri yapabilme özellikleri dolayısıyla etkisinde bırakan melodileri çalmada çok kullanılan önemli bir solo ve eşlik çalgısıdır. Toplumsal olaylardan zafer coşkularını, sevinç ve mutlulukları, insan sevgisini, özgürlüğü, ilkbahar ve yazın naturel hareketliliğini, çiçekleri ve kuşların cıvıltısını müzikle anlatmayı en güzel meydana getiren enstürmanlardandır.

Bir önceki yazımız olan Şan Solfej başlıklı makalemizde Eryaman Şan Solfej Dersi ve Eryaman Şan Solfej Kursu hakkında bilgiler verilmektedir.

09 Nisan 2019
67 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?

Call Now ButtonAramak İçin Hemen Tıklayın