Eryaman Octave Müzik Keman Dersi

Ankara’da Etimesgut Eryaman’daki Octave müzik evimizde modern metodlar kapsamında keman ve diğer enstürmanları kısaca müziği aşılama misyonuyla hizmet vermekteyiz. Müzik ile gelişen hayatlar, her zaman diğer hayatların bir adım önünde olmayı başarmıştır. Bu nedenle siz de müzik ile kendinizi geliştirme şansına sahip olmalısınız.

Niçin Octave Müzik kursu?

Eryaman Müzik Kursu, müşteri memnuniyeti parolası ile hizmetlerini tüm hızıyla sürdürmeye devam ediyor. Müziğin toplumu ayakta tutmak için önemli etkenlerden biri olduğunun farkında olan ekibimiz, tüm hızıyla sizlere yardımcı olmaya devam etmektedir. Siz de Eryaman Müzik kursuna kayıt olarak, bu alanda kendinizi geliştirme şansına sahip olabilirsiniz. Müzik, hem bir tutku hem de bir iş olabilir sizin için. Eğer Müziği hayatınızın geçim kaynağı yapmak isterseniz, çok büyük emek vermeniz gerektiğini unutmamalısınız. İlk adım olarak Eryaman müzik kursu tercihinde bulunabilirsiniz…

Ayrıca ; Ankara Eryaman Keman kursu, Ankara’nın en iyi keman hocalarını bünyesinde bulunduruyor. Grup derslerinden ziyade bireysel özel derslerini daha doğru buluyor ve ısrarla öneriyoruz. Müzik evimizde ise bireysel ders vermeye özen gösteriyoruz enstürman derslerinin dershane anlayışı ile aktarılmasının doğru bulmuyoruz.

Her yaştan ve seviyeden öğrencilerle bireysel olarak meydana getirilen keman derslerimizin ilk amacı öğrencinin müzik sevgisini uyandırmak, hayal dünyasında müzik imgesini geliştirmek, ritim duygusunu vermektir. Müziği seven insanı sever, topluluğu sever, yaşamı sever, eşsiz bir ruh gücü ve zenginliği kazanır. Enstrüman eğitimi, öğrencinin kişisel gelişiminde çok yönlü ve pozitif yönde etkisinde bırakır yaratır.
Solfej, armoni ve diğer teorik bilgiler tamamlayıcı olarak keman kurslarımızın içeriğinde yer verilmiştir.

Kurumumuzda çocukların yanı sıra yetişkinler de keman kurslarımıza katılabilirler. Halen keman kursu alan bir çok erişkin öğrencimiz bulunmaktadır. Keman kursu alabilmek için öğrencinin yeterli müzik kulağının olması gerekmektedir.

Keman Kursu’nun İçeriği:

Kemanın ve takılarının tanıtılması
Keman ve yay (arşe) tutuş teknikleri
Gamlar, arpejler, egzersizler
Solfej armoni ve kuramsal bilgiler
Müzikal terimlerin öğrenilmesi
Kemanın tarihçesi, müzik dönemleri, keman repertuvarı

Keman hakkında:

Muhtemelen en tanınmış orkestra çidraksı olan keman, bir yayla çalınan telli bir enstrümandır. Keman ailesinin en geniş aralıklı sesine haiz olan üyesi olan kemanın yanında bu ailenin diğer üyeleri, viola, Viyolonsel ve kontrabastır. Keman bir kaç ana parçadan doğar. Ön kısım, omurga, boyun, perdeler, akort anahtarları, gövde, köprü, kuyruk ve F- delikleri.
Üst, grup veya ses tahtası olarak da anılan ön kısım genel anlamda iyi kurutulmuş ladin, arka tarafı ise ak ağaçtan yapılır. Keman imal edilirken, ön, arka kısımlar ve omurga, boş bir kutu oluşturacak şekilde birleştirilir. Kuyruğa bağlanan dört tel köprünün üzerinden geçip, perdelerden uzanıp, akort anahtarlarına bağlanır. Anahtarlar vasıtasıyla akort edilir ve elin perdelere basılması ile değişik sesler ve tonlar elde edilebilir. Müzisyen, tellerin üzerinde yayı doğru açıyla sürtünce ses elde edilir. Bu yay ortalama 75 santim uzunluğundadır.

Kemanın en önemli özellikleri, sahip olduğu ses aralığı ile hem lirik bununla beraber hızlı ve parlak kullanıma elverişli olmasıdır. Kemancılar aşağıdaki teknikleri kullanarak özel sesler de elde ederler: pizzicato (telleri çekerek), tremelo (yayı hızlı hızlı telin üzerinde hareket ettirmek), sul ponticello (yayı köprüye çok yakın sürterek ince bir ses elde etme), collegno (gösterim teli yerine ahşap kısmını kullanarak)

Keman’ın Tarihçesi:

Kemanın ilk olarak 1500 lerde İtalya da ortaya çıktığı anlaşılmaktadır. Lira da Braccio ve “fiddle” adlı iki enstrümandan türemiş olduğu sanılmaktadır. Keman yapım sanatı 17. Ve 18. Yy larda, Antonio Stradivari, Guiseppe Guarneri ve Jacob Stainer şeklinde ustalarla başlamıştır. O zamanki kemanların bugüne gore, boyunları daha kısa, perde bölgesi daha kısa ve köprüleri daha düzdü. Keman klasik eserlerde ilk kullanılmaya başlandığı vakit, alt sosyal seviyede bir alet olarak görünmüştür. Ancak, Claudio Monteverdi’nin Orfeo’su benzer biçimde eserler ve “24 violons du roi” gibi topluluklarla bu statüsü de yükselmeye adım atmıştır. Bu tırmanma barok dönemde de, Antonio Vivaldi, J.S.Bach ve Georg Philip Telemann gibi bestecilerle devam etmiştir. Solo konçerto, sonat ve süit gibi müzik çeşitlerinde, keman en önde giden enstrüman olmuştur. Keman kursu sadece keman virtüözleri ilk olarak 19.Yy da ortaya çıkmıştır. Giovanni Viotti, Isaac Stern, Mischa Elman ve Nathan Milstein, David Oistrach, Pinhas Zuckerman, Jacha Heifeltz bu konuda ün yapmış isimlerden bazılarıdır.

Bir önceki yazımız olan Bas Gitar başlıklı makalemizde Eryaman Bas Kursu, Eryaman Bass Dersi ve Eryaman Bass Kursu hakkında bilgiler verilmektedir.

05 Nisan 2019
499 kez görüntülendi
Call Now ButtonAramak İçin Hemen Tıklayın