Bateri-Davul

Eryaman Octave Bateri-Davul Gitar Dersi

Deneyimli ve alanında uzman eğitmen kadromuz rehberliğinde yürütülen davul dersimize, profesyonel veya hobi fakatçlı davul ile ilgilenmek isteyen her yaştan bireyi davet ediyoruz.

Her öğrencinin yaşına ve seviyesine gore farklı yöntemler içeren davul derslerimiz, temel düzeydeki kursiyerlerimiz için bilek ve baget tutuş pozisyonları ile başlayarak, bireyin davul üzerindeki hakimiyetini sağlamaya yönelik çalma tekniklerinin geliştirilmesi ve nota okuma çalışmaları ile devam eder. Bu aşamaları takiben kulak eğitimi çalışmalarımız başlamaktadır. Kulak eğitimi çalışmaları; çalma stillerinin incelenmesi ve uygulanmasını kapsamaktadır. Ayrıca, kursiyerlerimizin okuma ve çalma becerilerinin hızlanması amacıyla ritmik dikte egzersizleri yapılmaktadır. Kulak eğitimi çalışmalarının ardından, popüler müzik kapsamında; rock, metal, jazz, funk, latin ve pop çalma teknikleri incelenir.

Kursiyerlerimiz grup çalışmalarında verimli olabilecek yeterliliğe ulaştıklarında, istekleri doğrultusunda diğer branşlarda eğitim gören kursiyerlerimiz ile beraber orkestra çalışmalarına katılma olanağına da haiz olmaktadır. Orkestra çalışmaları sayesinde kursiyerlerimiz enstrümanlarındaki yeterliliklerini arttıracak, öteki orkestra üyeleri ile uyum içinde çalabilme mevzusunda kendilerini geliştireceklerdir.

Octave müziğin bünyesinde davul derslerinin yapıldığı prova imkanı bulunmaktadır. Octave müzik olarak, hızla gelişen teknolojinin sağladığı yenilikleri takip ederek sizlere verimli öğrenme alanları oluşturmayı amaçlamaktayız.

Niçin Octave Müzik kursu?

Eryaman Müzik Kursu, müşteri memnuniyeti parolası ile hizmetlerini tüm hızıyla sürdürmeye devam ediyor. Müziğin toplumu ayakta tutmak için önemli etkenlerden biri olduğunun farkında olan ekibimiz, tüm hızıyla sizlere yardımcı olmaya devam etmektedir. Siz de Eryaman Müzik kursuna kayıt olarak, bu alanda kendinizi geliştirme şansına sahip olabilirsiniz. Müzik, hem bir tutku hem de bir iş olabilir sizin için. Eğer Müziği hayatınızın geçim kaynağı yapmak isterseniz, çok büyük emek vermeniz gerektiğini unutmamalısınız. İlk adım olarak Eryaman müzik kursu tercihinde bulunabilirsiniz…

Ayrıca ; Ankara Eryaman Keman kursu, Ankara’nın en iyi keman hocalarını bünyesinde bulunduruyor. Grup derslerinden ziyade bireysel özel derslerini daha doğru buluyor ve ısrarla öneriyoruz. Müzik evimizde ise bireysel ders vermeye özen gösteriyoruz enstürman derslerinin dershane anlayışı ile aktarılmasının doğru bulmuyoruz.

 

Bateri Nedir?

Bateri, davullardan ve zil başta olmak üzere diğer vurmalı çalgılardan oluşan bir çalgı takımıdır. Şarkılarda ritim tutmaya yarar. Fransızcadan Türkçeye geçmiş bir kelimedir. Türkçede “bateri” yerine “davul”, “davul seti” ve “davul kiti” terimleri de kullanılır.

Bateri çalma, hızın yanı sıra denge ve akıcılık gerektirir. Tertipli olarak metronom ile çalışmalı ve single-stroke, double-stroke, paradidle, double paradidle, üçlemeler, altılamalar gibi el teknikleri, dörtlük ritmin üzerine dörtlük, sekizlik, onaltılık kick vuruşları şeklinde sağ ayak teknikleri (eğer twin pedal tercih edilirse sol ayak için de aynı egzersizler uygulanabilir), hi-hat ile dörtlük,sekizlik,onaltılık saymak gibi sol ayak teknikleri ve doğal ki el-ayak kombinasyonları şeklinde teknikler üzerinde alıştırma yapılmalıdır.
Seti oluşturan parçalar

Standart bir bateri, çoğu zaman 5 parça davul ve 3 parça zilden oluşur. Davullar tom 1 (high tom), tom 2 (mid tom), floor tom (low tom), trampet (snare) ve pes davuldan (cross, kick, bass drum) ve 3’lü zil ekibindan (crash, hi-hat, ride) kaynaklanır. Bu standartların haricinde davula mid tomun yüzey alanına oranlı (örneğin 10’lık ise 8′, 12′ ise 10’lık) bir mid tom, ek olarak floor tom’un yüzeyine oranlı (örneğin 14′ ise 16′, 16′ ise 18’lık) bir floor tom daha eklenebilir. Davul kitleri tamamen bireyin isteğiyle düzenlenebilir. Darbuka dahi ekleyen davulcular mevcuttur. Bununla beraber, zil seçenekleri de yeni crashler, splashler, chinalar, raw ve cow ziller, bireşim ziller olan ride-crash, splash-china, splash-crash vb. Eklentilerle çoğaltılabilir.

Bateride davulların haricinde aksamlar da mevcuttur. Zilleri sabitlemek için stand adında olan sehpalar kullanılır. Bunlar çoğu zaman T ve düzgüsel sehpalar olarak ikiye ayrılır. Rack standler ise üzerinden birde çok T sehpa bulundurabilen geniş köprü şeklindeki aksamlardır. Ek olarak kick davulunu kullanmak için single ve twin pedallar mevcuttur.

Davul çalmak için kullanılan sopalara baget denir. Müzik türüne nazaran baget yerine fırça veya tokmak da kullanılabilir.

Değişik kalınlıklarda ve uzunluklarda bagetler mevcuttur. Bagetler sadece tahta olmayıp karbon, metal bagetler de mevcuttur. Çok ince bagetler çoğu zaman caz müzikte kullanılır. Kalın bagetler ise daha çok rock veya metal müzikte kullanılır. Maksimum kullanılan baget türleri 5A ve 5B’dir.

Akustik davul üzerinde çalarken metal baget kullanılması birçok profesyonel müzisyen tarafından ekipmana verilecek zararlar nedeniyle önerilmez, sadece eğer davulcu pad’de çalışacaksa el ve bilekleri güçlendirmek amacıyla normal bagetin yanında metal baget önerilebilir.

Bir önceki yazımız olan Keman başlıklı makalemizde Eryaman Keman Kursu, Ankara Eryaman Keman kursu ve Eryaman Keman Dersi hakkında bilgiler verilmektedir.

05 Nisan 2019
564 kez görüntülendi
Call Now ButtonAramak İçin Hemen Tıklayın